Балканските трюфели понякога се представят лъжливо като произхождащи от северноиталианския регион Пиемонт, където деликатесът достига много високи цени. Гъбите се консервират в коняк, вино, понякога правят специално масло, паста. Ако изкупуването, търговията и превозът на цената гъба се правят нелегално, санкциите са малко по-солени – между 3000 и 5 000 лв. Вие сте на правилното място. Днес споделяме с вас тайните на правилното поддържане на пресни трюфели. Тези масла трябва да са доста неутрални като царевичното масло, за да не променят вкусовите качества на трюфелите. В маски, масла и серуми, създадени на основата на тези гъби, влизат само елитните черни и бели трюфели. Също така е възможно трюфелите да се съхраняват за няколко седмици в масла или гъши или патешки мазнини. Има няколко метода за съхранение на трюфели за повече от 1-2 седмици, които бихме искали да разкрием тук. Тяхното отглеждане е дългосрочна инвестиция, изискваща търпение, тъй като може да отнеме 5 – 6 години, за да имате качествени трюфели, които да предложите на пазара. На първо място, от съществено значение е да се разбере, че трюфелът е концентрат от вкусни аромати, които за съжаление са много летливи и следователно, че най-добрият начин за съхранение на трюфели е да не ги съхранявате и консумирате възможно най-пресни.
За тези, които вече знаят с кои храни искат да приготвят трюфелите си, ефективен начин да подобрите вкусовете на бъдещото ви ястие е да съхранявате тези храни в същата херметична кутия като трюфелите, което ще им предаде ароматите си за няколко дни. Хората, които искат да събират трюфели, вече ще трябва да си вадят разрешително. Друг много практичен, но по-рядко срещан метод за замразяване на трюфелите ви е да ги замразите вече нарязани или нарязани. Пуристите дори отказват този метод, като поставят трюфелите в пясъчник в дъното на хладилника. Ако сте в естествена среда, пазете трюфелите си от диви свине или други хищници, които могат да ги открият на голямо разстояние. Ако планирате да го приготвите много по-късно, тогава те използват доказани прости методи, които могат значително да увеличат това време. Ще ви помагаме да съхранявате правилно плодове, зеленчуци, месо и млечни продукти и въобще всички храни, така че да имат възможно най-дълго време приятен вкус и да са годни за консумация. Какъвто и метод на замразяване да изберете, винаги трябва да помните да изолирате трюфела (в херметична кутия или буркан), така че силните му вкусове да не пропиват всички храни във фризера ви и да го запазят така. Това ще ви позволи да се поднесете в контейнера с лъжица и да разпределите още по-добре рецептите си за трюфели.
Ако например планирате да направите омлет от трюфели, ще бъде още по-добре, ако яйцата са били държани известно време до трюфелите. Нарича се още италиански или пиемонтски. Есенен трюфел или бургундски трюфел – ценен по-ниско от останалите френски и италиански колеги. След разговори с различни асоциации става ясно, че браншът е “узрял” за идеята да се регламентира този вид дейност, особено след като тя беше обявена от ЮНЕСКО за нематериално културно наследство на човечеството по инициатива на ловци на трюфели от Италия. След това поставете чистите трюфели в запечатан стъклен буркан (буркан с винтова капачка) и стерилизирайте буркана на водна баня за три часа. Продуктът се увива в плат и се поставя в запечатан контейнер, след което се изпраща в камерата на хладилника. Обясняваме подробно различните методи за консервиране на пресни трюфели. Този метод на консервиране помага да се ограничи окисляването, изпарението на водата и особено ароматите и можете да се наслаждавате на трюфели през цялата година. Също така има възможност да се използва специален процес за консервиране на трюфелите в саламура за 18 месеца. Бизнесът се подпомага по програмите за развитие на селските райони, а у нас не липсват фермери, които очакват да бъде отворена за тях мярката в ПРСР, за да бъдат улеснени в отглеждането на двете култури.
Ароматните подземни гъби, които растат в горски условия, трябва много внимателно да се извадят, така че да не се наруши местообитанието му. Цената му започва от 200 евро за килограм. Всичките му аромати. Забележка: благодарение на замразяването можете да запазите трюфел максимум от 6 до 8 месеца, без да променяте вкуса или аромата му. Трюфели в България се отглеждат в Лудогорието и във Варненско, както и в района на Угърчин. Всъщност те са с високо съдържание на въглехидрати, протеини и фибри и съдържат както наситени, така и ненаситени мастни киселини. Можете също да замразите трюфелите на филийки, да ги нарежете с мандолина или нож, след което да ги поставите върху алуминиева чиния или незалепваща хартия. За това най-добре е да ги поставите в затворен съд (за предпочитане херметичен буркан) върху абсорбираща хартия или поставен върху слой суров ориз. Трюфел продукти с намалени цениите могат да се съхраняват и в херметически затворен съд с цели сурови пилешки яйца или ориз. За запазване на уникалния вкус продуктът се поставя в непрозрачен съд и се покрива със сухи оризови зърна. Сезонът на зреене на този трюфел е лятото и първия месец на есента. От края на ноември до февруари производителите на трюфели, придружени от своите кучета или трюфелни прасета, тръгват да търсят този черен диамант.